Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

20.05.2012 – RAK WYMIARU SPRAWIEDLIWOŚCI

Parafrazując Słonimskiego – „Sytuacja w Wymiarze Sprawiedliwości nie jest tak zła, jakby się pozornie wydawało. Jest znacznie gorsza”.

Pewien wysoki funkcjonariusz wymiaru sprawiedliwości powiedział mi kiedyś: „Czytając czasami akta sprawy widzę, że wyrok i jego uzasadnienie wynika z korupcji, lecz nie mam możliwości, by temu zapobiec lub ukarać nieuczciwego sędziego”! Rozbrajającą szczerość i żenująca bezradność!

O zjawisku korupcji w naszym Wymiarze Sprawiedliwości, się nie mówi, tak, jak nie mówi się o wstydliwej chorobie w rodzinie. To jednak nie znaczy, że jej nie ma. Takie milczenie powoduje, że zjawisko korupcji dalej się rozwija i coraz bardziej zagraża sprawnemu funkcjonowaniu naszego Państwa. Korupcja nie jest jedynym zagrożeniem w Wymiarze Sprawiedliwości, ale jest zagrożeniem największym.

Z sondażu z 2010 r. wynika, że Wymiar Sprawiedliwości plasuje się prawie na szczycie piramidy korupcyjnej (49.4%). Z badań na Wydziale Prawa UW z 1999 r. wynika, że 61% studentów tego wydziału w swej przyszłej pracy zawodowej akceptuje stosowanie korupcji, a 48% dopuszcza krzywoprzysięstwo! Ci studenci pracują teraz w naszych sądach i prokuraturach! Wieje grozą!

Celem naszego portalu jest wywarcie presji społecznej i zdopingowanie Rządu do podjęcia walki z rakiem toczącym Wymiar Sprawiedliwości, a więc z jego korupcją. To możliwe!

Skorumpowany sędzia wcale nie musi brać łapówki

Słowa KORUPCJA, używam w jego oryginalnym znaczeniu, które przytaczam za Władysławem Kopalińskim: korupcja – zepsucie, demoralizacja, przekupstwo, łapownictwo, sprzedajność.”  Forma nie jest ważna. Korupcja nie musi polegać na wręczaniu łapówek. Może to być również „przyjacielska” rozmowa, która powoduje, że  prokurator czy sędzia, łamie prawo. To korupcja wpływów i ta jest najgroźniejsza.   Wystarczy, że na „sugestię” przełożonego, wyda wyrok niezgodny z dowodami zawartymi w aktach, by później zapewnić sobie szybki rozwój kariery i awanse.

Przykładów korupcji w naszym  Wymiarze Sprawiedliwości jest wiele. Podam trzy:

1. Lokatorka która wcześniej, zrezygnowała z prawa pierwokupu domu, jest zagrożona eksmisją. Za „poradą” adwokata, „ten dom będzie pani, ale to będzie kosztować”, postanawia działać. Wręcza mu osiem tysięcy zł „na koszty” i ten „załatwia” sprawę tak, że sędzia Sądu Rejonowego, unieważnia umowę notarialną! Ten wyrok jest pozbawiony podstaw, jest bezprawny. Adwokat jednak okazał się skuteczny. Sąd Okręgowy unieważnia jednak wyrok Sądu Rejonowego i oddala powództwo. I na tym sprawa się kończy. A nie powinna. Nikt nie bada dlaczego sędzia pierwszej instancji wydał wyrok, wbrew dowodom. Sąd Okręgowy rozpatrując apelację, rozpatruje zasadności wyroku. Nie rozpatruje, dlaczego wydano, bezprawny wyrok, gdyż jego celem nie  jest ściganie skorumpowanych sędziów. Choć treść wyroku wskazuje na korupcję, skorumpowany sędzia pozostaje bezkarny. Nie podjęto nawet próby udowodnienia mu winy i nie wiadomo kto ma się tym zająć.

2. Prokurator prowadzi śledztwo w sprawie kradzieży mienia wielkiej wartości (
ponad milion zł) w sposób nieudolny i przewlekły. Jego działania wskazują na współpracę z podejrzanym. W wyniku złożonej skargi, zostaje on z tego śledztwa wyłączony. Choć z akt sprawy niedwuznacznie wynika, że jego działania mają podłoże korupcyjne, nikt tego nie sprawdza i nie bada. W jakiś czas potem, zostaje on awansowany do Prokuratury Okręgowej  pomimo bardzo poważnych uchybień w tym śledztwie.

3. Sędzia Sądu Okręgowego wydaje wyrok nie oparty na dowodach, wręcz, wbrew tym dowodom. W uzasadnieniu wyroku, sędzia wielokrotnie kłamie. Sąd Apelacyjny, wbrew dowodom zatwierdza wyrok Sądu Okręgowego. Nikt tego nie kontroluje i nie sprawdza, choć sprawa jest dobrze znana na wszystkich szczeblach prokuratury i sądów. Prokuratura nie wnosi kasacji. Oznacza to, że Prokuratura uznaje, wieloletnią pracę ponad trzydziestu prokuratorów wszystkich szczebli jako bezpodstawną, że bezsensownie trwoniono państwowe środki.  Stanowisko Prokuratury wskazuje na rozległość układu korupcyjnego. Mimo, że obydwa wyroki mają podłoże korupcyjne, nic się nie dzieje. Ten sędzia Sądu Okręgowego wcale nie musiał brać łapówki, wystarczy, że zapewnił sobie szybki awans i rozwój kariery.

Prawo do bezprawia

Takie wyroki mogą zapadać w naszych sądach, dlatego, że działania sędziów i  prokuratorów pozostają poza jakąkolwiek realną kontrolą, a Sądy Dyscyplinarne czy stowarzyszenia zawodowe, nie spełniają roli gwaranta uczciwości ich postępowania. Ci ludzie działają ponad i poza prawem. Konieczna jest więc kontrola pracy prokuratury i sądów. To niezbędne i w żadnym wypadku nie godzi w niezawisłość tych organów. Niezawisłość nie oznacza zupełnego braku kontroli. Niezawisłość sędziego nie  wyklucza oceny i krytyki jego wyroków, zwłaszcza jeśli są rezultatem korupcji.

Nie chodzi tu, o pojedyncze przypadki korupcji, ale o całe  układy  korupcyjne, wzajemnie powiązanych osób,  które mają wpływy i działają na wszystkich szczeblach  wymiaru sprawiedliwości. Konieczne jest więc wdrożenie nowych skutecznych metod i działań zwalczania korupcji. Wiedząc o korupcji, nasz Wymiar Sprawiedliwości od ponad dwudziestu lat okazuje się wobec tej patologii bezsilny i woli ten problem przemilczeć.

Dowody korupcji w aktach spraw

Walka z korupcją jest jednak możliwa, gdyż działania korupcyjne pozostawiają ślady, w postaci, postanowień i wyroków. Te dowody korupcji mamy w aktach spraw. Czekają one na wykorzystanie przez kompetentnych i uczciwych prokuratorów i sędziów, bo tacy również są. Z analizy tych akt, można dociec, kto dopuścił się korupcji. Metoda ta pozwoli na wykrycie spraw korupcyjnych. Trzeba powołać „grupy analityczne” do prowadzenia takich analiz.

Jeśli przez ponad dwadzieścia lat nie wyeliminowano zjawiska korupcji w Wymiarze Sprawiedliwości, od którego zależy sprawne funkcjonowanie Państwa i jego rozwój, to dlatego, że jak to wyraził jeden z profesorów Uniwersytetu Warszawskiego, „nie było woli politycznej, by zlikwidować to zjawisko”. Najwyższy czas, by ta wola została wreszcie wyrażona przez Rząd, poprzez podjęcie konkretnych i skutecznych działań!

Michał Ziębiński

Czy podoba ci się artykuł 2?

Zobacz wynik

Loading ... Loading ...

8 komentarzy “20.05.2012 – RAK WYMIARU SPRAWIEDLIWOŚCI”

 1. Zgadzam się z państwem ta korupcja dopóki, będzie istnieć to prosty obywatel nie ma szansy na sprawiedliwy wyrok. Mianowicie liczy się kto ma kasę i układy zgadzam si e z panem Michał Ziębińskim. Który zamieścił szczery i prawdziwy artykuł bo ja sam jestem dowodem na to że tak Sąd Okręgowy w Gdańsku rozpatruje sprawy za łapówki i nie omijając Sądu Apelacyjnego w Gdańsku.Sędzia Sądu Okręgowego wydaje wyrok nie oparty na dowodach, wręcz, wbrew tym dowodom. W uzasadnieniu wyroku, sędzia wielokrotnie kłamie. Sąd Apelacyjny, wbrew dowodom zatwierdza wyrok Sądu Okręgowego. Nikt tego nie kontroluje i nie sprawdza, choć sprawa jest dobrze znana na wszystkich szczeblach prokuratury i sądów. Prokuratura nie wnosi kasacji. Oznacza to, że Prokuratura uznaje, wieloletnią pracę ponad trzydziestu prokuratorów wszystkich szczebli jako bezpodstawną, że bezsensownie trwoniono państwowe środki. Stanowisko Prokuratury wskazuje na rozległość układu korupcyjnego. Mimo, że obydwa wyroki mają podłoże korupcyjne, nic się nie dzieje. Ten sędzia Sądu Okręgowego wcale nie musiał brać łapówki, wystarczy, że zapewnił sobie szybki awans i rozwój kariery. Dlatego apeluje do nowego rządu i pana prezydenta ANDRZEJA DUDY aby zajęli się poważnie wymiarem sprawiedliwości, jak tam nie ma sprawiedliwości to gdzie jej mamy szukać pozdrawiam Andrzej

 2. Jestem Ojcem z zdarzenia 18 V 2012 r Sędzia sądu Okręgowego w Katowicach zabiera mi z pod opieki dzieci i przekazuje chorej psychicznie matce matka dziecku podrzyna gardło a drugie ciężko okaleczone mi oddają Okazuje się że ojciec nie jest durniem zaczyna wdrażać mnóstwo doniesień Wymiar sprawiedliwości zleca porwanie niezabitego dziecka i kieruje go do szpitala w Cieszynie tam wszczepiają dziecku gronkowca i czekają na zgon Ojciec dowiaduje się gdzie jest dziecko i porywa dziecko do domu Wymiar sprawiedliwości dostaje wścieklizny i wytacza Ojcu dziesiątki procesów Ojciec broni się skutecznie bandyci zabierają Ojcu wszystko i na tym kończy się historia teraz nie ma kto tego odkręcić nikt nic nie wie i nikt niczego nie umie zrobić Ojciec został wyjęty z pod prawa Wymiar sprawiedliwości to zbrodniarze bandyci gorsi jak ss bo tamci byli oznakowani i człowiek się ich bał ci działają jak wilk w owczej skórze Sprawa dotyczy Iwony O ze Stargardu Szczecińskiego

 3. http://www.nj24.pl/article/biegly-nie-musi-nic-ogladac
  Biegły nie musi nic oglądać
  Żadne przepisy nie nakładają na biegłego obowiązku osobistego dokonania oględzin wszystkich nieruchomości, które wykorzystał do porównania i ustalenia wartości budynku – argumentował sąd i utrzymał w mocy decyzję bolesławieckiej prokuratury, która umorzyła postępowanie w sprawie złożenia przez biegłego fałszywej opinii.

 4. Jelenia Góra Rzeczoznawca Sądowy Jerzy Karpiński dopuścił się przestępstwa przy wydaniu operatu szacując zaniżając o 50 % wartość domu i działek w Trzebieniu.
  DOM ODDANY DO UŻYTKU W 1997 ROKU.
  Dom wyceniony na 223 100,-zł w tym 31 600,-zł dwie działki gruntowe.
  Biegły Sadowy Jerzy Karpiński w sierpniu 2010 roku oszacował mój dom z dwoma działkami gruntowymi na sumę 212.700,-zl w tym dwie działki nr. 378 i 385 na sumę 31.600,-zl. W marcu 2012 roku Sąd Okręgowy Apelacyjny w Jeleniej Górze Syg. akt II Ca 54/12 zlecił Biegłemu Sądowemu Jerzemu Karpińskiemu zrobienie aktualizacji do wyceny domu 59-70 Trzebień ul. Kolejowa 7 i dwóch działek gruntowych nr. 378 i 385. Jerzy Karpiński Biegły Sądowy zaktualizował wycenę w lipcu 2012 roku na sumę 223.100,-zl.
  Domy porownane przez Oszusta bieglego sadowego „jerzego karpinskiego „z Jeleniej Gory z moim domem prezentuje na stronie fb.
  https://www.facebook.com/media/set/?set=a.325104814291686.1073741861.100003765090518&type=1&l=f8fea4ce41
  Prokuratura w Boleslawcu umarza ta sprawe
  http://www.aferyprawa.eu/Wyceny/Jelenia-Gora-Rzeczoznawca-Sadowy-Jerzy-Karpinski-dopuscil-sie-przestepstwa-przy-wydaniu

 5. Czytam i czytam te prawdziwe i bulwersujące sprawy, jednak nigdzie nie znalazłam próby jednoznacznego określenia przyczyn, przecież wiele osób orzekających wywodzi się z PRL-u, gdzie wówczas wydawali wyroki, a dzisiaj są „obrońcami” demokracji . Trzeba nazwać problem po imieniu przecież chorobę leczy się przez eliminowanie przyczyny jej powstania.

 6. Układ korupcyjny bez potrzeby brania łapówek działa w sposób następujący (na podstawie mojej sprawy wypadku drogowego): policjant z drogówki typuje sprawcę wypadku na podstawie bardzo pobieżnej oceny zdarzenia i zeznań uczestników i świadków. W jego interesie jest, aby sprawę zakończyć jak najszybciej, bo z ilości „załatwianych” spraw jest rozliczany, jednak nikt nie wnika, czy jego ocena była prawidłowa czy nie. To „spycha” na swojego kolegę z kryminalnego. Ten prowadzi dochodzenie w sposób, który z natury rzeczy nie może podważać „ustaleń” kolegi z drogówki, no bo jak kolega może podważać „ustalenia” kolegi ?! Prokurator „nadzoruje” dochodzenie…nie robiąc nic. Po wniosku oskarżonego o powołanie biegłego z zakresu rekonstrukcji miejsca wypadku przekazuje ten wniosek policji, która powołuje na biegłego, no kogo ? jak myślicie ? Oczywiście swojego kolegę policjanta z uprawnieniami biegłego sądowego. Następnie prokurator metodą „kopiuj-wklej” przepisuje zarzut policyjny do aktu oskarżenia i w ten prosty sposób BEZ ŻADNEJ ŁAPÓWKI układ dokonał oskarżenia nie faktycznego sprawcy, ale tego, kogo uznał arbitralnie za sprawcę ! Akta dostaje sąd w osobie młodej sędziny. Ta z definicji zakłada, że oskarżony w swoich wyjaśnieniach musi kłamać, no bo oskarżony ma takie praw\o, więc pewnie z niego korzysta. Tym samym z góry uznaje wyjaśnienia oskarżonego za niewiarygodne, a kłamstwa rzekomego poszkodowanego za najświętszą prawdę. Oskarżony wykazuje w sposób materialny, przedstawiając odpowiednie obliczenia, że opinia biegłego jest fałszywa, ale sąd przyjmuje wnioski biegłego oceniające co do winy oskarżonego i co do interpretacji przepisów prawa (do czego biegły w ogóle nie miał prawa) jako własne i skazuje oskarżonego. Oskarżony, który mówił prawdę został skazany, rzekomo poszkodowany, który kłamał, dostał od sądu wiatru w żagle. Tak dział UKŁAD: Policja-Prokurator -Biegły Sądowy-Sąd , dla którego jest absolutnie nieważne, czy skazany zostanie rzeczywiście winny, czy też niewinny. Bo UKŁADU prawda obiektywna nie interesuje – UKŁAD jest zainteresowany wyłącznie własnym dobrem, a podstawą tego dobra jest zasada: „kruk krukowi oka nie wykole” i „rączka rączkę myje”.

 7. Rozwiązanie problemu w sądzie przez sędziego nie jest celem. Celem jest przedłużanie tej czynności, by mieć co robić i móc z czego żyć.

 8. Ludzie już są tak źli na sędziów i prokuratorów przestępców, że sami by do nich strzelali i tak dochodzili sprawiedliwości.
  Ale ostrzegam, strzelanie do przestępców sądowych jeszcze jest nielegalne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *