OBYWATELSKI BIULETYN INFORMACJI PUBLICZNEJ OBIP – GMINA
1. CEL SYSTEMU
Celem systemu jest dostarczenie mieszkańcom, radom i władzom gmin danych statystycznych w zakresie finansów, kadr i płac w układzie wieloletnim dotyczących gminy. Ponadto system będzie zawierał wybrane informacji ogólnokrajowe i dla porównania wybrane dane z UE. System może być stosowany we wszystkich typach gmin wiejskich i miejskich.
2. UZASADNIENIE WDROŻĘNIA SYSTEMU
Aktualnie stosowne zgodnie z obowiązującymi przepisami Biuletyny Informacji Publicznej (BIP) zawierają na ogół informacje o aktualnym budżecie. Brak jest informacji kadrowej i płacowej. Brak jest zupełnie pełnych wieloletnich informacji statystycznych w tych obszarach. Tak więc uzupełnienie informacji gminy o wieloletnie statystyki finansowe, kadrowe i płacowe jest niezbędne dla prawidłowej oceny ich działania. Te informacje będą zawarte w systemie OBIP. System OBIP jest systemem interaktywnym pozwalającym na przesyłanie uwag i propozycji odnośnie zakresu danych i formy ich przedstawiania. Umożliwia również przekazywanie odpowiedzi co prowadzi do wzajemnego dialogu – stąd nazwa OBYWATELSKI.
W celu umożliwienia robienia zestawień i analiz zbiorczych gmin oraz dokonywania porównań, konieczne jest ujednolicenie systemu i jego wydawnictw. Ponadto zastosowanie jednolitego systemu obniży koszty jego projektowania, wdrożenia i eksploatacji.
3. MENU SYSTEMU
3.1 Wstępne informacje o celach działania i zakresie informacji w systemie
3.2 Statystyki wieloletnie krajowe i UE
3.3 Statystyki wieloletnie gminy: BUDŻET, KADRY, PŁACE
3.4 Ustawy, książki i artykuły dotyczące samorządów
3.5 Instrukcja obsługi
3.6 Blog
3.7 Petycje
3.8 Kontakt
Moduł 2 jest przeznaczony dla gminy eksploatującej system. Dane w tym module wprowadza każda gmina raz na rok. Pozostałe moduły są wspólne dla wszystkich użytkowników i są wprowadzane centralnie przez jednostkę projektującą i rozpowszechniającą system. System jest udostępniany bezpłatnie.
System w miarę wdrażania w gminach będzie rozwijany o kolejne poziomy integracji danych dla powiatów, województw i kraju. Ponadto system będzie wdrażany we wszystkich jednostkach administracji państwowej. Ministerstwach i urzędach centralnych i przedsiębiorstwach państwowych, tak by objąć nim wszystkie jednostki administracji państwowej i samorządowej.