Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

MANIFEST DEMOKRATYCZNY

„MANIFEST DEMOKRATYCZNY”

JAK WPROWADZIĆ W POLSCE RZECZYWISTĄ DEMOKRACJĘ

Ułomna demokracja

Nasz ustrój przez ostatnie ćwierćwiecze formalne zwany DEMOKRACJĄ należy raczej nazwać PARTIOKRACJĄ czy AUTOKRACJĄ, w której zasadniczy wpływ na losy kraju miały często poglądy i decyzje jednego człowieka – szefa rządzącej partii. DEMOS był potrzebny jedynie do głosowania w czasie wyborów. Po wyborach, był już on partiom niepotrzebny i nie miał istotnego wpływu na losy kraju.

Występując w grudnia 2013 roku przed połączonymi komisjami sejmowymi Sprawiedliwości i Praw Człowieka oraz Spraw Społecznych i Rodziny, powiedziałem między innymi: „Sama budowa dróg i autostrad nie wystarczy, by żyło się nam dobrze, bezpiecznie i sprawiedliwie a życie w kraju bezpiecznym i sprawiedliwym jest ciągle ogromną, niezaspokojoną potrzebą społeczną”(1). Niestety kilkudziesięciu posłów z wielu partii, nie zainteresowało się tym wystąpieniem i potrzebami społeczeństwa. Skutki ich postawy poznaliśmy dwa lata później. Nasz system, formalnej, jedynie proceduralnej demokracji, nie zdał społecznego egzaminu.

W chwili obecnej najważniejsza jest odpowiedź na pytanie CO ZROBIĆ by społeczeństwo miało wpływ na losy kraju, by wprowadzić rzeczywistą   demokrację? Odpowiedź jest prosta Konieczna jest rzetelna informacja społeczeństwa o stanie państwa oraz rzeczywista kontrola społeczna organów rządowych i samorządowych. To fundament  społeczeństwa obywatelskiego.

Obywatelski Biuletyn Informacji Statystycznej (OBIS)

W tym celu należy wdrożyć internetowy system OBIS we wszystkich gminach, jednostkach samorządowych oraz wszystkich jednostkach administracji państwowej i przedsiębiorstwach państwowych. W systemie tym znajdą się bieżące i wieloletnie podstawowe dane o budżecie, zatrudnieniu i płacach każdej jednostki. Ponadto dla celów informacyjnych i szkoleniowych w systemie OBIS znajdą się wieloletnie dane statystyczne dotyczące spraw gospodarczych (2) i społecznych dla całego kraju, oraz analogiczne dane z UE. Istniejące od 2001 roku Biuletyny Informacji Publicznej (BIP) nie posiadają takich informacji i nie są systemami interaktywnymi pozwalającymi na wzajemną komunikację społeczeństwa z administracją. OBIS w odróżnieniu od BIP-ów będzie systemem interaktywnym i jednolitym dla wszystkich jednostek.

Demokracja i społeczeństwo obywatelskie

Głównym, najważniejszym i najcenniejszym zasobem naszego państwa są ludzie! Nasze społeczeństwo. Od lat politycy marnują ten najcenniejszy kapitał. By to zmienić i umożliwić społeczeństwu udział w zarządzaniu krajem trzeba stworzyć łatwy dostęp do rzetelnej i kompletnej informacji o stanie państwa i jego instytucji oraz dostarczyć odpowiednie narzędzia kontroli. Takiego systemu obecnie brak. Tę lukę wypełni OBIS. Tylko w pełni świadome, dobrze poinformowane społeczeństwo może naprawić naszą demokrację i zbudować silne państwo.

Politycy, od lat, nie chcą zauważyć, że potrzeby i oczekiwania społeczeństwa zmieniły się w sposób zasadniczy. Dotyczy to szczególnie zasad i metod komunikacji społecznej i partycypacji społeczeństwa w zarządzaniu Państwem. Nie można, jak robią to dotąd politycy, „dopasować społeczeństwa” do metod rządzenia i komunikacji wymyślonych w XIX i XX wieku. Należy dopasować systemy informacji i komunikacji społecznej do potrzeb i oczekiwań społeczeństwa XXI wieku. Obecnie, w dobie internetu, możliwa jest poprawa stylu i metod rządzenia państwem oraz współpracy władz ze społeczeństwem, dzięki wprowadzeniu nowoczesnego systemu informacji OBIS. To będzie prawdziwa „ewolucyjna rewolucja” w sposobie funkcjonowania naszej demokracji.

Jeśli chcemy zbudować silne, demokratyczne państwo i społeczeństwo obywatelskie, musimy jako społeczeństwo współdziałać z rządem jako partnerzy, a nie jako sterowany przez polityków tłum. Wymaga to dobrej woli i kultury politycznej obu stron a o to teraz bardzo trudno. Musimy jednak patrzeć na to z właściwej perspektywy. Wprowadzenie OBIS powinno być ważnym punktem programów partii politycznych które popierają rzeczywisty system demokratyczny.

Nowe, proponowane formy relacji i komunikacji pomiędzy władzą a społeczeństwem stanowią Partnerstwo Publiczno – Społeczne. Wprowadzają nową jakość w życie i funkcjonowanie naszego społeczeństwa a także państwa. Nadają społeczeństwu  realną podmiotowość a demokracji jej właściwy wymiar i sens. By to osiągnąć, trzeba po prostu działać.

Michał Ziębiński                                                                                       Warszawa, 30 września 2017 roku

Wystąpienie wygłoszone w Warszawie w ramach FESTIWALU NAUKI 2017

1) Patrz www.forum-z.cba.pl – Wstęp

2)  Patrz www.forum-z.cba.pl  – Statystyki poz. 7.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *