Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

Wniosek – 6 – Wprowadzić kontrolę NIK w wymiarze sprawiedliwośći

Wprowadzić zewnętrzną kontrolę przez NIK, wybranych obszarów działalności jednostek wymiaru sprawiedliwości.

Uzasadnienie:

Wprowadzenie zewnętrznej kontroli przez NIK, wybranych obszarów działalności jednostek wymiaru sprawiedliwości, jest konieczne, gdyż obecnie nie podlegają one żadnej kontroli zewnętrznej ani społecznej. Kontrola wewnętrzna jest często fikcją. Jeśli NIK, może kontrolować Urząd Prezydenta czy jednostki Rządu, to nie ma żadnych przeciwwskazań, by nie kontrolować organizacji, zarządzania, finansów, przestrzegania procedur, w wymiarze sprawiedliwości i prokuraturze. Teraz pozostaje on poza jakąkolwiek kontrolą zewnętrzną. Z kontroli zewnętrznej, należy wyłączyć tylko obszary zarezerwowane ściśle do kompetencji sędziów czy prokuratorów.

Jeśli nasz wymiar sprawiedliwości, funkcjonuje tak jak funkcjonuje, to znaczy w sposób drogi i niewydajny, to między innymi dlatego, że jego struktura, organizacja i procedury działania, nie są przez nikogo kontrolowane i są w rezultacie ustalane przez samych sędziów i prokuratorów. Powoduje to, że funkcjonuje on tak jak jest wygodniej sędziom i prokuratorom, a nie społeczeństwu któremu powinni służyć.

Jak napisał sędzia Jacek Ignaczewski, sędzia jest od sądzenia, a prokurator od ścigania przestępców. Do tego są szkoleni i na tym się znają, a w każdym razie powinni się znać. Od organizacji zarządzania i finansów są inni specjaliści. To inna wiedza i inne umiejętności.     

 

 

Jeden komentarz “Wniosek – 6 – Wprowadzić kontrolę NIK w wymiarze sprawiedliwośći”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *