Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

Wniosek – 5 – Zmienić procedury rozpatrywania skarg

Zmienić  procedury składania, rozpatrywania i załatwiania skarg, tak, by przywrócić im ich rzeczywisty cel, jakim jest obrona poszkodowanego.

Uzasadnienie:

Zmiana  procedur rozpatrywania skarg i zażaleń jest niezbędna. Obecny system to fikcja, kiedy skarga do wyższych instancji, przesyłana jest do załatwienia do instancji niższych, na które złożono skargę, powoduje, że 96% skarg jest oddalanych. To karykaturalny system pamiętający jeszcze carskie czasy. Obecny system skarg i zażaleń, to jest młyn do mielenie ton papieru, a nie system który wykrywa i reaguje na nieprawidłowości. O konsekwencjach, za wykryte wykroczenia i nieprawidłowości nie wspomnę. To, że instancja wyższa, żąda wyjaśnień i informacji od instancji niższej, jest zrozumiałe, ale to nie może prowadzić do scedowania na instancję niższą, którą zawiniła, odpowiedzialności za rozpatrzenie skargi i udzielenie odpowiedzi składającemu skargę.

Obecnie, kiedy oskarżony wnosi skargę np. na prokuratora, do prokuratora rejonowego i wobec negatywnej odpowiedzi, składa kolejne skargi, do prokuratora okręgowego, potem apelacyjnego i w końcu do prokuratora generalnego, po wielu tygodniach lub nawet miesiącach otrzymuje odpowiedź od prokuratora rejonowego, który naturalnie wyjaśnia, że skarga jest bezpodstawna i nawet nie informuje o tym prokuratora generalnego. Skarga wpada, jak do głębokiej studni. Statystyka mówi, cztery skargi bezzasadne. W przypadku, gdy ostatnia skarga zostanie wreszcie załatwiona pozytywnie, w statystyce mamy trzy skargi bezzasadne i jedną zasadną, choć w rzeczywistości, mamy ciągle jedną skargę zasadną. Mówię tu tylko o statystyce, nie wnikając w merytoryczną treść skargi.    

 

 

2 komentarzy “Wniosek – 5 – Zmienić procedury rozpatrywania skarg”

  1. Oczywiście postulat słuszny, ale bez zmiany fundamentów struktury instytucji także nic nie da. Pierwszym krokiem musi być przywrócenie do łask pojęcia „służba” – policjant, sędzia, komornik, agent, prokurator, wszyscy którzy stoją na straży prawa nie mogą „chodzić do pracy”, trzeba także upodmiotowić tych funkcjonariuszy bo cały obecny system zakłada, że awans i kariera zależą od dyspozycyjności i usłużności a nie od wyników pracy, jak ma działać prawidłowo system w którym rozlicza się ścigających (od stójkowego do prokuratora generalnego) z spraw zakończonych na papierze co pół roku a nie z ilości wykrytych przestępstw i złapanych sprawców ???

  2. itstotnie obecnie prawo do realizacji skutecznej skargi jest fikcją. Skarga na konketną osobę trafia d tej osoby i jest rozpatrywana przez kelosi z tego samoego pokoju sędziów- finalnie i tradycyjnie jest bezzasadna bez podania powodów

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *