Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

Wniosek – 3 – Wprowadzić konkursy i wybory na sędziów i prokuratorów funkcyjnych

Wprowadzić konkursy i wybory na sędziów i prokuratorów funkcyjnych – rejonowych, okręgowych i apelacyjnych – oraz na sędziów Sądu Najwyższego i Trybunału Konstytucyjnego. 

Uzasadnienie:

Proponowana zmiana ma fundamentalne znaczenie dla naprawy wymiaru sprawiedliwości. Jeśli mamy go naprawić, musimy zmienić zasady jego funkcjonowania i selekcji kadry. Jak wiadomo „kadry decydują o wszystkim”. W tym celu należy wprowadzić nowe zasady selekcji sędziów i prokuratorów na stanowiska funkcyjne, oparte o konkursy i wybory, tak by na te stanowiska powoływać ludzi, nie tylko o dużej wiedzy i doświadczeniu, ale również i przede wszystkim ludzi UCZCIWYCH. Wprowadzenie proponowanych zasad pozwoli  na wprowadzenie skutecznej kontroli społecznej nad  funkcjonowaniem trzeciej władzy. Prezydent, sejm, senat i rząd są jednak kontrolowane poprzez społeczeństwo poprzez wybory. Obecnie sędziowie i prokuratorzy sami się wybierają i pozostają poza jakąkolwiek realną oceną i kontrolą społeczną. W celu wprowadzenia tych zmian potrzebne są odpowiednie zmiany w konstytucji.

O wyborach prezesów sądów pisze sędzia Jacek Ignaczewski w opracowaniu Fundamenty Wymiaru Sprawiedliwości (2005) – patrz zakładka Kodeksy.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *