This page is hosted for free by cba.pl, if you are owner of this page, you can remove this message and gain access to many additional features by upgrading your hosting to PRO or VIP for just 5.83 PLN.
Do you want to support owner of this site? Click here and donate to his account some amount, he will be able to use it to pay for any of our services, including removing this ad.
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

Wniosek – 3 – Wprowadzić konkursy i wybory na sędziów i prokuratorów funkcyjnych

Wprowadzić konkursy i wybory na sędziów i prokuratorów funkcyjnych – rejonowych, okręgowych i apelacyjnych – oraz na sędziów Sądu Najwyższego i Trybunału Konstytucyjnego. 

Uzasadnienie:

Proponowana zmiana ma fundamentalne znaczenie dla naprawy wymiaru sprawiedliwości. Jeśli mamy go naprawić, musimy zmienić zasady jego funkcjonowania i selekcji kadry. Jak wiadomo „kadry decydują o wszystkim”. W tym celu należy wprowadzić nowe zasady selekcji sędziów i prokuratorów na stanowiska funkcyjne, oparte o konkursy i wybory, tak by na te stanowiska powoływać ludzi, nie tylko o dużej wiedzy i doświadczeniu, ale również i przede wszystkim ludzi UCZCIWYCH. Wprowadzenie proponowanych zasad pozwoli  na wprowadzenie skutecznej kontroli społecznej nad  funkcjonowaniem trzeciej władzy. Prezydent, sejm, senat i rząd są jednak kontrolowane poprzez społeczeństwo poprzez wybory. Obecnie sędziowie i prokuratorzy sami się wybierają i pozostają poza jakąkolwiek realną oceną i kontrolą społeczną. W celu wprowadzenia tych zmian potrzebne są odpowiednie zmiany w konstytucji.

O wyborach prezesów sądów pisze sędzia Jacek Ignaczewski w opracowaniu Fundamenty Wymiaru Sprawiedliwości (2005) – patrz zakładka Kodeksy.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *