Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

11.10.2012 – WYMIAR SPRAWIEDLIWOŚCI – DO GENERALNEGO REMONTU

Parafrazując Słonimskiego – „Sytuacja w Wymiarze Sprawiedliwości nie jest tak zła, jakby się pozornie wydawało. Jest znacznie gorsza”!

POPARCIE AKCJI

„NAPRAWMY WYMIAR SPRAWIEDLIWOŚCI”

Nasz Wymiar Sprawiedliwości jest od ponad dwudziestu lat niewydolny, drogi, źle zorganizowany, przestarzały, przeżarty korupcją i nepotyzmem. Musimy to zmienić MY – tak MY – społeczeństwo, bo nikt inny tego za nas nie zrobi. Dlatego potrzebna jest mobilizacja całego społeczeństwa.

Potrzebny jest Generalny Remont całego systemu, zmienić lub naprawić trzeba praktycznie wszystko.

W tym celu zawiązujemy inicjatywę obywarelską by doprowadzić do niezbędnych zmian, a w tym m.in.

1. Zlikwidowania przywilejów sędziów, jak immunitet, nieusuwalność i nieprzenaszalność.

2. Powołania Niezależnej Komisji Analiz Procesów NKAP, do analizy i oceny rażących przypadków wyroków naruszających prawo, podobnej do Angielskiej CCRC.

3. Wprowadzenia wyborów na sędziów i prokuratorów rejonowych, okręgowych i apelacyjnych.

Uzasadnienie

 1. W książce „Wymiar sprawiedliwości w Unii Europejskiej” na stronie 10 Profesor Andrzej Siemaszko, Dyrektor Instytutu Wymiaru Sprawiedliwości pisze „W większości krajów Unii Europejskiej sędziowie i prokuratorzy nie mają immunitetu, mają normowany czas pracy i są pozbawieni przywilejów nieusuwalności i nieprzenaszalności, ich status jest więc w istocie zbliżony do statusu urzędników państwowych.” W USA, Anglii, Francji, Niemczech, Hiszpanii, Irlandii i wielu innych krajach sędziowie nie posiadają immunitetu. Teraz w Polsce immunitet służy jedynie do ochrony sędziów i prokuratorów przed odpowiedzialnością za pospolite przestępstwa. Brak jest racjonalnego uzasadnienia dla utrzymania tych przywilejów.

2. Obecnie w przypadku niesprawiedliwego wyroku zmienionego w drugiej instancji nikt nie bada przyczyn, dla których w pierwszej instancji wydano wyrok łamiący prawo. Jeszcze gorsza sytuacja jest wtedy gdy bezprawny wyrok jest zatwierdzany w wyższych instancjach z Sądem Najwyższym włącznie. Jeśli taki bezprawny, niesprawiedliwy wyrok jest zatwierdzany przez kolejne instancje, nie jest to kwestia pomyłki, niewiedzy czy braku doświadczenia, a wynika z szeroko rozpowszechnionej korupcji.

Dlatego konieczne jest powołanie Niezależnej Komisji Analiz Procesów NKAP, która dokona analizy i oceny rażących przypadków wyroków naruszających
prawo, podobnej do Angielskiej CCRC.

Tylko w ten sposób będzie można podjąć walkę o przywrócenie sprawiedliwości i praworządności oraz zwalczyć korupcję w wymiarze sprawiedliwości.

3. Obecnie sędziowie i prokuratorzy wybierają i dobierają się sami, nikt ich nie kontroluje stąd czują się zupełnie bezkarni.  Powoduje to spadek prestiżu sędziów i prokuratorów oraz powoływanie na odpowiedzialne stanowiska ludzi często o niskich kwalifikacja zawodowych i moralnych. Wprowadzenie wyborów na odpowiedzialne stanowiska pozwoli na odbudowanie autorytetu sądów i prokuratury i poprawi ich funkcjonowanie.

Ponadto konieczna będą zmiany prawa i procedur by:

4. Wyeliminować kłamstwo w sądach i prokuraturach. Obecnie tylko świadek czy pokrzywdzony ponosi formalnie odpowiedzialność za składanie fałszywych zeznań. Oskarżeni, adwokaci, prokuratorzy, sędziowie mogą kłamać bezkarnie. To niemoralne, niesprawiedliwe, nieracjonalne oraz łamie konstytucyjną zasadę równości wobec prawa.

5. Zmienić procedury odpowiedzi na skargi i zażalenia. Obecny system, kiedy skarga do wyższych instancji przesyłana jest do załatwienia do instancji niższych, na które złożono skargę, powoduje, że 96% skarg jest oddalanych. To karykaturalny system pamiętający jeszcze carskie czasy.

6. Wprowadzić w prawie karnym zasadę, że wykroczenia i przestępstwa popełniane przez sędziów, prokuratorów i adwokatów w czasie pełnienia obowiązków zawodowych nie podlegają przedawnieniu. Ludzie którzy mają pilnować respektowania prawa muszą ponosić surowe konsekwencje za łamanie prawa bez przedawnienia.

7. Wprowadzić do ustawy o NIK, zapis o kontroli jednostek wymiaru sprawiedliwości. Jeśli NIK może kontrolować Urząd Prezydenta czy jednostki Rządu, to nie ma żadnych przeciwwskazań by nie kontrolować organizacji, zarządzania, finansów, przestrzegania procedur w wymiarze sprawiedliwości. Teraz pozostaje on poza jakąkolwiek kontrolą.

Podane wyżej zmiany to tylko niewielka część reform jakie muszą być wprowadzone w naszym wymiarze sprawiedliwości by zaczął on funkcjonować prawidłowo i służyć społeczeństwu. 

Jeśli chcesz naprawy naszego wymiaru sprawiedliwości poprzyj naszą inicjatywę wpisując się na listę poparcia w Forum-Z.

Michał Ziębiński

 

24 komentarzy “11.10.2012 – WYMIAR SPRAWIEDLIWOŚCI – DO GENERALNEGO REMONTU”

 1. W pełni popieram postulaty! Wymiar sprawiedliwości w Polsce to Państwo w Państwie. Przegrywamy kolejne procesy w Strasburgu, sprawy sądowe ciągną się w nieskończoność, kwitnie korupcja. Przywileje, immunitety chronią prawników przed odpowiedzialnością. Czas z tym skończyć w Państwie prawa, jakim mieni się Rzeczpospolita Polska!

 2. Jeżeli chodzi o wymiar Sprawiedliwości-to jest skandaliczny.To jak pracują i sądzą -to poprostu śmiech na sali. Jestem za odpowiedzialnością tak prokuratorów jak sędziów, Za wyroki które ferują, oraz żeby to oni płacili odszkodowania i odpowiadali finansowo za swoje błędy-a nie żeby obciązać społeczeństwo.Popieram również odebranie imunitetów ,może wówczas coś do nich dotrze .Anna

 3. Tak popieram , są to sprawy istotne dla naszego życia i wymagają zmian. W opinii większości społeczeństwa cały system tak zwanej sprawiedliwości pracuje w sposób nie przystający do potrzeb.

 4. Naprawa wymiaru sprawiedliwości ,jest najważniejszą sprawą. To wymiar sprawiedliwości może zapobiec takim scenom jak w filmie „Układ Zamknięty” . Dalsze trwanie w sytuacji sądów nieodpowiedzialnych , doprowadzi do zapaści naszego Państwa. To najważniejszy nasz problem . Brak działań Sejmu w kierunku naprawy wymiaru sprawiedliwości to zbrodnia wobec naszego Państwa.

 5. Po pierwsze trzeba skończyć z zakłamaniem. Jeżeli mówimy o konieczności jawności i otwartości wszystkich sprawa administracyjnych we wszystkich dziedzinach dot. społeczeństwa polskiego, to używanie nazwy „sprawiedliwość” nie była, nie jest i nie będzie adekwatną co do zasad i treści.
  Resort winien nazywać się resortem sądownictwa skoro ze sprawiedliwością niema i nie będzie miał nic wspólnego. Wszystkie jego komórki i elementy nazw również.
  Gdy pozbędziemy się jednego kłamstwa, łatwiej będzie pozbyć się następnych. A wierzcie mi. Jest tego powyżej brzegów naczynia, zwanego prawodawstwem
  Andrzej Goerst

 6. POPIERAM WNIOSEK O NAPRAWĘ WYMIARU SPRAWIEDLIWOŚCI. OSOBIŚCIE DOŚWIADCZYŁAM NEPOTYZMU I KORUPCJI W WYMIARZE SPRAWIEDLIWOŚCI. PONAD 11-CIE LAT WALCZYŁAM O ODZYSKANIE UTRACONYCH NALEŻNOŚCI – MIMO UDOKUMENTOWANIA EWIDENTNEJ MOJEJ KRZYWDY. NEPOTYZM I KORUPCJA DO POTĘGI ENTEJ !!! PILNA JEST NAPRAWA WYMIARU SPRAWIEDLIWOŚCI W PRYNCYPIALNYCH KWESTIACH DLA DOBRA NARODU.

 7. uważam , że sędziowie są nie douczeni brak im doświadczenia , w tym głównie życiowego , są dyspozycyjni , nic się nie zmieniło od czasów komuny,

 8. Obecne sądownictwo to jedno bagno, układy rodzinno towarzyskie zwłaszcza na poziomie powiatów, sędziowie nie czytają akt, rozpoczynają rozprawę nie przygotowani. Przykład: na pierwszej rozprawie z zeznań wynika że pozwany jednoznacznie posiada prawo do zasiedzenia. Sąd nie reaguje. W zaistniałej sytuacji powód zmienia żądania pozwu. Sąd powołuje biegłego geodetę, ten pobiera dokumentację z zasobów starostwa i nie ujawnia jej przed sądem, składa fałszywe zeznania. Prokuratura uchyla się od wszczęcia postępowania przeciwko biegłemu i świadkom składającym fałszywe zeznania. Przesyła sprawę od prokuratury do prokuratury w końcu umarza postępowanie.

 9. Z pewnością istniejący stan rzeczy trzeba zmienić. Jeżeli nie potrafi zrobić tego polskie państwo przez swoje instytucje (rząd, sejm), mając na względzie dobro obywateli (ale też i własny interes rozumiany jako możliwość sprawowania władzy w atmosferze poparcia społecznego), to powinno zostać do tego zmuszone przez nich samych np. w taki sposób, jak proponuje FORUM-Z. Czy ta forma nacisku na instytucje państwa okaże się skuteczna – teraz trudno przesądzać, ponieważ jednak nie ma żadnych perspektyw na samonaprawę, spróbujmy tą drogą. Prawdopodobnie potęga internetu nie została jeszcze odkryta w całości, a więc mamy szansę i „do dzieła”. Popieram inicjatywę.

 10. Bardzo popieram wniosek o naprawienie chorego wymiaru niesprawiedliwości w interesie nas wszystkich. Obowiązuje niepisana zasada osób poszkodowanych: chcesz mieć kłopot idź do sądu. Sędziowie w wielu przypadkach są osobami nieodpowiedzialnymi traktującymi prawo instrumentalnie, bardzo często bez żadnego (nawet elementarnego) poczucia sprawiedliwości. Dalszy komentarz jest zbędny.

 11. uważam,że wszyscy obywatele kraju powinni być traktowani jednakowo.Wymiar sprawiedliwości powinien być kryształowo czysty,bo po to jest ,by egzekwować prawo od obywateli,ale też od siebie.Niezrozumiałe dla mnie są przywileje ludzi ,którzy są przy władzy.Dlaczego chroni ich immunitet,dlaczego nie płacą składek emerytalnych.Ich wysokie emerytury płacone są ze składek nisko zarabiających Polaków.NA TO NIE MA ZGODY,panowie sędziowie,prokuratorzy i nie wiem ,kto tam jeszcze.Zarabiacie dużo ,a sprawy ciągną się latami,/Amber gold,FOZZ i wiele innych.

 12. Popieram w całości konieczność zmian w całym wymiarze sprawiedliwości, począwszy od zmian w kształceniu , wprowadzeniu odpowiedzialności sędziego za błędne lub nawet głupie orzecznictwo.
  Moim zdaniem kodeks cywilny i karny nie są w stanie ująć wszystkich życiowych zdarzeń , ale nic nie zwalnia sędziów od używania rozumu i kierowania się zdrowym rozsądkiem.

 13. Jestem za, jestem na etapie Żądania przywrócenia sprawy o zachowek, nas spadkobierców nie mając żadnych dokumentów od razu sędzia potraktowała jak „wrogów ludu”. Nasze przestępstwo to złożenie
  pozwu, jest nadużycie zasad współżycia społecznego.

 14. Jestem za zniesieniem wszelkich immunitetów i przywilejów nie tylko w wymiarze sprawiedliwości, lecz wszędzie. Osoby sprawujące te urzędy powinni być nieskazitelnie czyści, uczciwi. Będąc takimi nie potrzeba im żadnych immunitetów, a jeśli zawinią powinni być surowiej karani niż zwykli obywatele. Dzisiaj prawo bardziej chroni przestępców niż ludzi uczciwych.

 15. Nagminne jest to, że ściganie przestępstw gospodarczych jest bardzo przewlekłe i często kończy się niczym. A przestępcy się cieszą, kolejni idą w ich ślady. Każdy adwokat mówi, że prokuratura i sądy potrafią złapać i ukarać mordercę, faceta, który wyniósł serek z marketu, a przestępcy gospodarczy są bezkarni bo organy ścigania i sądy nie znają się na obrocie gospodarczym. Nie wiedzą nawet, że każde pobranie pieniędzy gotówką (czy to z banku, czy od kontrahenta) powinno być potwierdzone wpłatą do kasy, nie mówiąc o tym, że większe kwoty powinny być wpłacane przelewem. Oszukani cudzoziemcy (właściciele firm) stoją od razu na straconej pozycji. Prokuratorzy na sali sądowej są chyba tylko dla dekoracji, bo jeszcze ani razu nie widziałam, żeby zadali choć jedno pytanie.
  Kolejna kwesta: sądy przewlekają sprawy, ale przedsiębiorcy mają czasami 5 dni na odpowiedź, gdzie po drodze wypada jeszcze weekend, a przedsiębiorca jest cudzoziemcem i przebywa na stałe za granicą.

 16. Piękna inicjatywa,myślę że kropelka wydrąży skały, uświadamiajmy młodzież co w tym kraju się wyrabia, mam nadzieję że czas układów postkomunistycznych się skończy i że to jest początek.Po 24 latach mafijnych układów czas na powstanie nowej Solidarności,na czele której staną ludzie spoza układów które z małym wyjątkiem rządzą po 1989 roku. Internet to wielka siła – jednoczmy się, a będziemy coraz silniejsi i damy radę……….. Serdecznie pozdrawiam wszystkich

 17. Proponuję akcję uczciwą i demokratyczną. Oznacza to, że nikt nie będzie oceniał propozycje innych (poza związanymi z łamaniem dobrych obyczajów oczywiście).
  Proponuję aby najpierw demokratycznie umieścić wszystkie propozycje respondentów. Miejsca jest dosyć choćby było ich tysiące. Następnie powszechnym głosowaniem poparcia wybrać najistotniejsze (vox populi, vox Dei). Tymi wybranymi się zająć poddając je szerokiej dyskusji o sposobach osiągnięcia pożądanego celu.

 18. Popieram w całości i doałbym jeszcze likwidację w obecnej formie korporacji zawodowych prawników a zwłaszcza działajacych przy tych korporacjach sądów dyscyplinarnych, ktore zamiast eliminować z zawodu ludzi którzy przynoszą wstyd i hańbę prawnikom, to ich bronią a co gorsz promują.

  1. Wszelkie immunitety musza być zlikwidowane. Czy mamy się dzielić na gorszych i lepszych? A przy okazji warto się zainteresować narodowością tych uprzywilejowanych. Sprawiedliwość jak opuściła polskie sądy w dniu 01 września 1939 roku, tak do tej pory bez skutecznie puka do drzwi sadów, aby ja wpuścili.
   W dawnych wiekach Polska wprowadziła do światowego sądownictwa zasadę „nikogo nie uwięzimy bez wyroku sadowego”, a dzisiaj byle chłystek zatwierdza nie przemyślany wniosek drugiego chłystka o tymczasowe aresztowanie, wielokrotnie, niewinnego człowieka, „bo tak się im wydaje”. Skandal nad skandale. Nakładem młodego wydawnictwa „ACADEMICA” w Łodzi ukazała się książka pt „Prawo czy cyrk”, której autor ma problemy. Książkę wysłano wraz z listem otwartym do Ministra Sprawiedliwości. I co? I nic.
   POPIERAM WNIOSEK O NAPRAWIENIE WYMIARU SPRAWIEDLIWOŚCI, CO W EFEKCIE KOŃCOWYM POWINNO NAPRAWIĆ NASZĄ RZECZYPOSPOLITĄ W WIELU KWESTIACH PRYNCYPIALNYCH W INTERESIE CAŁEGO POLSKIEGO NARODU.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *