Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

17.09.2012 – KORUPCJA-„TEGO SIĘ NIE DA NAPRAWIĆ – TRZEBA TO ZBURZYĆ I ZBUDOWAĆ OD NOWA”

Parafrazując Słonimskiego – „Sytuacja w Wymiarze Sprawiedliwości nie jest tak zła, jakby się pozornie wydawało. Jest znacznie gorsza”.

Korupcja – „Tego się nie da naprawić- trzeba to zburzyć i zbudować od nowa”

Ostatni skandal z Sędzią Okręgowym z Gdańska wywołał falę oburzenia i masę wypowiedzi polityków. To festiwal cynizmu i hipokryzji. Tak, jak by ta  informacja była czymś, co odbiega od normalnych postaw funkcjonariuszy sprawiedliwości. Minister Sprawiedliwości oświadcza: „Byłem wstrząśnięty tym co usłyszałem.”

W listopadzie zeszłego roku Pan Minister otrzymał dwa opracowania „Państwo w państwie – o korupcji w wymiarze sprawiedliwości” i „Jak walczyć z korupcją w wymiarze sprawiedliwości – propozycje działań”. Jest więc od dawna świadom tego, co się dzieje w jego gospodarstwie i jak zachowują się sędziowie i prokuratorzy. W grudniu zeszłego roku opracowania te, wraz z załącznikami (łącznie czterysta stron) otrzymały wszystkie najwyższe władze  w państwie  i ważne instytucje oraz media. Nie zainteresował się tym NIKT!

Ponad rok temu zapytałem pewnego sędziego w stanie spoczynku, jak ten skorumpowany i nepotyczny system naprawić. Po dłuższej chwili odpowiedział, „Proszę pana, tego się nie da naprawić, trzeba to zburzyć i zbudować od nowa”. Sędzia miał rację. Potrzebny jest Generalny Remont!

Były Minister Sprawiedliwości powiedział kiedyś w rozmowie ze mną: „Czytając czasami akta sprawy widzę, że wyrok i jego uzasadnienie wynikają z korupcji, lecz nie mam możliwości, by temu zapobiec lub ukarać nieuczciwego sędziego”! Rozbrajającą szczerość i żenująca bezradność.

KORUPCJA, w/g Władysława Kopalińskiego: zepsucie, demoralizacja, przekupstwo, łapownictwo, sprzedajność.”  Nie forma jest ważna, lecz istota.  Korupcja to łapówki, lecz również „przyjacielska” rozmowa z szefem, która powoduje, że  prokurator czy sędzia, by zapewnić sobie szybki rozwój kariery,  łamie prawo i wydaje postanowienie lub wyrok wbrew faktom, dowodom i prawdzie. To korupcja wpływów i ta jest najgroźniejsza.

W lipcu 2011 r. w opracowaniu „PAŃSTWO W PAŃSTWIE – O KORUPCJI  W  WYMIARZE  SPRAWIEDLIWOŚCI” pisałem, „O zjawisku korupcji w Polskim Wymiarze Sprawiedliwości, praktycznie się nie mówi, tak jak o wstydliwej chorobie w rodzinie. To jednak wcale nie oznacza, że tej choroby nie ma. Takie milczenie powoduje tylko, że zjawisko korupcji dalej się rozwija i coraz bardziej zagraża sprawnemu funkcjonowaniu naszego Państwa. Wskazują na to sondaże i indywidualne doświadczenia, o czym niżej.  Musimy się wreszcie obudzić z  letargu i podjąć skuteczną walkę, z tą patologią. Inaczej przegramy walkę o nasze Państwo.”

Badania studentów Wydziału Prawa UW z 1999 r., wskazują, że 61% z nich, w swej przyszłej pracy zawodowej będzie akceptować korupcję,  a 48% dopuszczać krzywoprzysięstwo!  Dziś, są oni w sądach i prokuraturach! Jeśli myśleli tak w czasie studiów, teraz nie stali się uczciwymi sędziami i prokuratorami!

Niedawne wypowiedzi przedstawicieli Rządu wskazują, że nikt nie zamierza rozwiązać właściwie afer Amber Gold  i Finroyal. Zapewnienia, że winni zostaną ukarani dyscyplinarnie za zaistniałe „nieprawidłowości”, są nieodpowiedzialne. To nie są „nieprawidłowości”,  to są przestępstwa, gdyż
złamano prawo i wyrządzono szkody tysiącom ludzi. A za łamanie prawa idzie się do więzienia.

Ministerstwo Sprawiedliwości nie ma statystyk sędziów i prokuratorów skazanych w procesach karnych! Nie ma statystyk – nie ma przestępców w togach.

Dwa tygodnie temu wysłałem list do Premiera, otrzymało go również osiem osób z kierownictwa KPRM. Ten list zawierał pozytywne propozycje, których realizacja jest  niezbędna dla kraju. Jedyną reakcją na ten list było zablokowanie skrzynki mailowej dyrektora Kancelarii Premiera dla moich maili. To zwykła arogancja, która nie przystoi „Władzy”, co gorsza to przejaw ignorancji i braku zwykłej kultury. Czy Premier przeczytał list, nie wiem.  

Ponieważ moje wieloletnie działania były ignorowane przez kolejnych pięciu ministrów sprawiedliwości i prokuratorów generalnych, w maju tego roku uruchomiłem Forum-Z  „NAPRAWMY WYMIAR SPRAWIEDLIWOŚCI” a następnie blog na tokfm pod tym samym tytułem. Pragnę, by świadomość konieczności radykalnej przebudowy systemu i walki z korupcją w wymiarze sprawiedliwości dotarła do coraz szerszych kręgów społeczeństwa.

Bez presji społeczeństwa i środowisk opiniotwórczych, żadne władze nie zlikwidują korupcji, bo nie są tym zainteresowane. Wykazały to już wielokrotnie. Jest wiele spraw do zrobienia. Wymienię trzy.

– zlikwidowanie immunitetów dla sędziów i prokuratorów,

– wybory prokuratorów i sędziów rejonowych, okręgowych i apelacyjnych,

– powołanie wydziałów analityczno-śledczych do zwalczania korupcji.

Jeśli nie usuniemy korupcji z sądów, słowa „Państwo Prawa” będą fikcją. 

Michał Ziębiński                          

TRZEBA DZIAŁAĆ – BY POZYTYWNIE ZMIENIĆ OTACZAJĄCY NAS ŚWIAT!

LICZĘ NA TWOJĄ POMOC I ZAANGAŻOWANIE – TO DOTYCZY TEŻ CIEBIE!

PRZEKAŻ LINKI DO TOKFM I Forum-Z ZNAJOMYM I WSPÓŁPRACOWNIKOM.

Jeden komentarz “17.09.2012 – KORUPCJA-„TEGO SIĘ NIE DA NAPRAWIĆ – TRZEBA TO ZBURZYĆ I ZBUDOWAĆ OD NOWA””

  1. przecież to dziecinnie proste, sądy powinny składać się z ławników , tylko ławników wybieranych jednorazowo do każdej sprawy ( aby nie była to instytucja zależna od sędziego zawodowego, który może niepokornych później nie dobierać do składu). Ludzie dorośli w pewnym wieku posiadają mądrość życiową i potrafią racjonalnie i sprawiedliwie działać, chociaż nie są prawnikami. Zamiast ławników wspierać i tym samym reformować system otwierając do na społeczeństwo, rząd a osobiście chyba Ziobro zlikwidował ławników i wszelka obecność ciała niezależnego. Teraz to tylko są chyba w sądach pracy i to nie zawsze. Konsekwencja taka, że wyrok wydaje jedna osoba, odwołanie rozpatruje też w zasadzie jedna osoba (sędzia referent). I są sądy gorsze jak w Rosji bolszewickiej. Jest to urząd załatwiania spraw nie mający ze sprawiedliwością wiele wspólnego. I tylko czasem jakiś odprysk obije się o prasę, a to facet niewinnie przesiedział 6 lat w kryminale ( ciekawe ilu takich nieszczęśników faktycznie jest) , to znowu facet od amber gold właściwie czuje się bezkarny ( recydywa go nie obowiązuje). Bezsens . A może właśnie tak ma być?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *