Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

12.09.2012 – „UNTOUCHABLES” – NIETYKALNI SĘDZIOWIE

„UNTOUCHABLES” – "NIETYKALNI"  SĘDZIOWIE

Ostatnie dwadzieścia lat funkcjonowania „Państwa Prawa” jak i ostatnie wypadki zmuszają do poważnej refleksji nad funkcjonowaniem wymiaru sprawiedliwości w ogóle, a sędziów i prokuratorów w szczególności.

Chciałbym odnieść się do pewnych przywilejów sędziów i prokuratorów wśród których dwa są zagwarantowane konstytucją. Chodzi mi o immunitet (art. 181) i nieprzenaszalność (art. 180 par. 5).

Pierwszy przywilej, być może kiedyś uzasadniony, dziś w świetle doświadczeń ostatniego dwudziestolecia, należy uznać za niepotrzebny i nieuzasadniony, gdyż jak dotychczas chronił głównie sędziów i prokuratorów przed odpowiedzialnością za przestępstwa pospolite. To niemoralne, nieuzasadnione i wręcz szkodliwe.

Podobnie jest z ”nieprzenaszalnością”. Nie mogę zrozumieć, dla czego sędziego nie można przenieść do innego sądu? Przecież to w niczym nie ogranicza jego niezawisłości a powoduje ogromne kłopoty organizacyjne oraz koszty i wprowadzanie karkołomnych „reform” struktur sądów.

Sędziowie i prokuratorzy wywalczyli sobie (a raczej załatwili) status „nietykalnych” choć tak naprawdę są funkcjonariuszami Państwa.

Pisałem o tym już wcześniej na blogu z 17.06.2012 r.  Tak o tym piszą specjaliści.

„W większości krajów Unii Europejskiej, sędziowie i prokuratorzy nie mają immunitetu, mają normowany czas pracy i są pozbawieni przywilejów nieusuwalności i nieprzenaszalności, ich status jest więc w istocie zbliżony do statusu urzędników państwowych.", pisze Prof. Andrzej Siemaszko w ciekawej i pouczającej książce (1), gdzie omawia m.in. liczne przywileje i bonusy z jakich korzystają nasi sędziowie i prokuratorzy.

Niedawno prasa doniosła o zniesieniu immunitetu sędziów w Słowacji.

Trzeba jasno powiedzieć, że obecnie immunitet sędziowski nie służy ani Państwu, ani Wymiarowi Sprawiedliwości , ani Obywatelem, trzeba go więc jak najszybciej znieść poprzez usunięcie z konstytucji art. 181. Ponadto należy skreślić par. 5 z art. 180. Zniesienie immunitetu i nieprzenaszalności w niczym nie ograniczy niezawisłości sędziowskiej. Wprost przeciwnie, zwiększy poczucie odpowiedzialności sędziów za wydawanie sprawiedliwych wyroków i zachowania godne sędziego. 

 

Michał Ziębiński                                                 

(1) "Wymiar sprawiedliwości w Unii Europejskie” – opracował zespół z Instytutu Wymiaru Sprawiedliwości, Beata Gruszczyńska, Roman Kulma, Marek Marczewski, Andrzej Siemaszko, redakcja naukowa Prof. dr hab. Andrzeja Siemaszko, Dyrektora Instytutu. Oficyna Naukowa 2011.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *