Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

17.08.2012 – SĘDZIOWIE I PROKURATORZY ŁAMALI PRAWO

W artykułach prasowych i Internecie na temat Amber Gold i Finroyal nie spotkałem całościowej oceny zjawiska i propozycji rozwiązania tych problemów. Oto kilka z nich.

Przestrzegać prawo! W obu tych sprawach, podstawową winę ponosi wymiar sprawiedliwości, którego funkcjonariusze nie przestrzegają prawa, nie wykonują swych obowiązków i w poczuciu bezkarności nadużywają swych stanowisk by łamać prawo. Przykłady?

–  Sędziowie Sądów Rejestrowych rejestrują spółki bez sprawdzenia niekaralności członków  zarządów i rad nadzorczych,

–  nie egzekwują latami sprawozdań finansowych spółek i nie skreślają z rejestru, ze wszystkimi    tego konsekwencjami spółek które w terminie ich nie dostarczyły,

–  rejestrują nowe spółki, których członkami zarządu lub rad nadzorczych, są osoby  nie  wypełniające  obowiązku składania sprawozdań z należących do nich innych spółek.

–  Sędziowie sądów karnych, łamią przepisy kodeksu karnego i kodeksu postępowania karnego orzekając wyroki w zawieszeniu, w stosunku do osób uprzednio skazanych za przestępstwa gospodarcze. Nadużywają w ten sposób swych stanowisk i przekraczają uprawnienia.

–  Prokuratorzy umarzają śledztwa z doniesień Komisji Nadzoru Finansowego dotyczących  „parabanków” choć członkowie ich zarządów byli karani za przestępstwa gospodarcze,

–  prowadzą śledztwa w sposób rażąco przewlekły, bez żadnego uzasadnienia, nadużywając w ten sposób swych  uprawnień i działając w interesie nieuczciwych zarządów spółek.

Wyeliminowanie w/w patologii, nie dopuściłoby wspomniane spółki do kierowania ich przez  oszustów. Nie byłoby ich na rynku, a obywatele uniknęliby ogromnych strat.

Wszyscy ci sędziowie i prokuratorzy powinni być oskarżeni i skazani za popełnione przestępstwa. Bo to są przestępstwa a nie pomyłki.  Aktualna sytuacja wskazuje na rażące wieloletnie zaniedbania Ministra Sprawiedliwości i Prokuratury Generalnej z tytułu braku nadzoru, kontroli i informacji o funkcjonowaniu podległych sobie jednostek. System ten, tak naprawdę nie działa, gdyż nie spełnia swoich podstawowych funkcji. Dziewięć wyroków za przestępstwa finansowe dla właściciela Amber Gold, a on nadal chodzi na wolności, bo prokurator nie postawił mu jeszcze zarzutów.  Zgroza. Czyżby nikt wcześniej o tym nie wiedział? To świadczy o tym, że MS, MF I PG zupełnie nad tym nie panują. Hulaj dusza piekła nie ma!

„Zalegalizować parabanki” Choć art. 171 ustawy wyraźnie mówi, że nie wolno przyjmować pieniędzy bez odpowiedniej zgody Komisji Nadzoru Finansowego, to jednak AG i Finroyal, robią to od lat. Nic się jednak nie dzieje. Świadczy to o zwykłym bezprawiu i o tym, że KNF, Ministerstwo Finansów, Prokuratura Generalna i Ministerstwo Sprawiedliwości nie spełniają swych podstawowych obowiązków.

Należy niezwłocznie znowelizować Prawo Bankowe, które określi m.in.,
że: spółki te mogą działać tylko w oparciu o zgodę KNF, są nadzorowane prze KNF, zapewniają odpowiednie gwarancje dla powierzonych wkładów. W nowelizacji  powinna być jasno zdefiniowana odpowiedzialność karna sędziów i prokuratorów i innych urzędników za niedopełnienie obowiązków opisanych wyżej. Nie znowelizowano do tej pory Prawa Bankowego bo wynikało to prawdopodobnie z gry różnych grup interesów. Jak nie wiesz o co chodzi, to chodzi o pieniądze!

Ale same zmiany prawa nie wystarczą. Należy spowodować, by to stare i nowe prawo było przez sędziów i prokuratorów respektowane i egzekwowane. Bez tego nic się nie zmieni.

„Legalizacja” parabanków – grupy interesów.  Parabanki stanowią dziś na świecie potężną konkurencję dla tradycyjnych banków. U nas rynek szacowany jest na kilka procent, ale stale rośnie. Wprowadzenie odpowiednich regulacji będzie dla parabanków korzystne, gdyż ureguluje precyzyjnie ich status, a co ważniejsze spowoduje dodatkowy napływ klientów do tych spółek. Oczywiście takie regulacje będą nie na rękę kombinatorom, którzy chcą budować  nieuczciwy biznes.  Ale przecież właśnie o to chodzi by ich eliminować z rynku.  

Uregulowanie statusu parabanków, nie jest na rękę bankom bo stworzą lepsze warunki dla konkurencji. Nowa regulacja będzie również niekorzystna dla funkcjonariuszy wymiaru sprawiedliwości, gdyż będzie nakładać ostre dodatkowe sankcje za niewykonywanie swych obowiązków, a ponadto ograniczy możliwość podejmowania dowolnych, niezgodnych z prawem decyzji co jest zjawiskiem nagminnym na co wskazują nie tylko przykłady AG i Finroyal.

Te niezbędne zmiany będą korzystne dla obywateli, bo stworzenie dobrego prawa i jego skuteczna egzekucja zapewni im większe bezpieczeństwo finansowe.

„Pouczanie” społeczeństwa przez KNF Zamiast natychmiast naprawić własne błędy i zaniedbania i znowelizować prawo, KNF proponuje kampanie informacyjne, które mają uświadomić obywateli o niebezpieczeństwie inwestowania w parabankach. To znaczy, że wszystko pozostaje po staremu,  tylko obywatele mają uważać – co się przekłada na – nie zanosić pieniędzy do parabanków tylko do PKO BP którego oprocentowanie nie pozwala na pokrycie podatków i inflacji. Totalna bzdura.

Obywatele nie potrzebują pouczeń, tylko dobrego prawa i sprawnie i uczciwie działających sądów i prokuratur, które nie dopuszczą do rynku zwykłych oszustów. Z resztą dadzą sobie radę sami. Ta kampania to darmowa promocja dla banków. Lobby bankowe działa.

Rząd ma zapewnić szeroko pojęte bezpieczeństwo obywateli, w tym bezpieczeństwo inwestowania w instytucjach finansowych. Swych obowiązków MF, MS i PG nie wypełniły. Teraz   powinny to jak najszybciej naprawić i przygotować nowelizację ustawy. Czas nagli!

Ukarać surowo winnych. Do oceny przestępstw popełnionych przez sędziów i prokuratorów musi być powołana specjalna komisja i sąd, złożone ze specjalnie wybranych nieskazitelnie uczciwych sędziów i prokuratorów.  Obecnie działające struktury wymiaru sprawiedliwości nie są zdolne do wykonania tego zadania i całą sprawę koledzy załatwią między sobą i winnych tego bezprawia nie będzie, lub otrzymają symboliczne wyroki. Takie nadzwyczajne działania
winny stanowić początek oczyszczania Wymiaru Sprawiedliwości z ludzi nieuczciwych i skorumpowanych. Skala problemu jest ogromna. Afery AG i Finroyal to wierzchołek góry lodowej. Należy prawdzie spojrzeć w oczy.

Tylko szybkie i surowe ukaranie winnych, i publiczne ogłoszenie wyroków, sprawi, że można będzie uznać, że nasz aparat państwowy liczy się ze społeczeństwem i zaczyna działać zgodnie z wyznaczonymi mu zadaniami.

Inaczej, nadal będziemy żyć w państwie bezprawia.

 

Michał Ziębiński                                              

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *