This page is hosted for free by cba.pl, if you are owner of this page, you can remove this message and gain access to many additional features by upgrading your hosting to PRO or VIP for just 5.83 PLN.
Do you want to support owner of this site? Click here and donate to his account some amount, he will be able to use it to pay for any of our services, including removing this ad.
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

14.07.2012 -„ORIENT EXPRES” – STO LAT PÓŹNIEJ – SZOK PRZESZŁOŚCI

Rozpoczęły się wakacje. Czytam informacje z przewodnika „Ziemie dawnej Polski, Litwy i Rusi”, dra Mieczysława Orłowicza (1881-1959), naszego wielkiego krajoznawcy. Wydany we Lwowie w 1914 roku w przeddzień wybuchu I wojny światowej. (1)  

Bardzo ciekawa lektura, z której się można wiele dowiedzieć. Rozdział o podróży z Warszawy do Wilna. „Jedzie się drogą Warszawsko –Petersburską, 388 wiorst (414 km, 1 w. = 1067m – przyp.aut.), poc. posp. godz 9 ½…”  Zaglądam do Internetu i z niejakim zdziwieniem, ale bez specjalnego zaskoczenia czytam,  że dziś pociąg pokonuje tę trasę w 10 do 16 godzin w zależności od trasy! „Wehikuł czasu”?  Sądzę, że po przeczytaniu tej informacji wszyscy nasi ministrowie komunikacji powinni popełnić zbiorowe samobójstwo. Nie ma jednak obaw. Po pierwsze, tego wpisu nie przeczytają, a po drugie mają na pewno tak dobre samopoczucie i świadomość dobrze spełnionej misji, że tak absurdalna myśl na pewno nie przyszłaby im do głowy.

Tyle o kolei. Teraz trochę o geografii i historii. Po przejechaniu 162 wiorst dojeżdżamy do Białegostoku. „Miasto założone przez Gedymina w r. 1320, liczy około 110.000 m. (żydów 88.000, katolików 6.000, prawosławnych 5.000, ewangelików 4.000).” i dalej „Białystok jest najbardziej przemysłowem miastem Litwy. 24 czerwca wielki jarmark.” Kiedy znów odwiedzę to miasto, spojrzę na nie inaczej, odkryję na nowo i pomyślę o zawiłych i tragicznych losach jego historii. Stare przewodniki są czasami bardzo pouczające. Co ciekawe, po wybuchu wojny i zajęciu Lwowa przez Rosjan, prawie cały nakład przewodnika został przez nich zniszczony, gdyż uznano go za niecenzuralny.

 

Michał Ziębiński                               

 

(1) Cytowane ustępy pochodzą z mapy „KRESY LITWA BIAŁORUŚ WOŁYŃ PODOLE…”  wydanej przez ptrkartografia@tlen.pl, Warszawa 2011.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *