Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

29.05.2012 – LUDZIE KIERUJĄ SIĘ BARDZIEJ EMOCJAMI NIŻ ROZUMEM

Okazuje się, że ludzie kierują się bardziej intuicją niż rozumem, więc jeśli chcesz kogoś przekonać, odwołuj się do jego uczuć. Albowiem rozum, jak powtarza szkocki filozof David Hume, jest niewolnikiem namiętności. Dla czego druga strona nie słucha głosu rozsądku? Bo nie do tego zostaliśmy stworzeni. Kiedy zadajemy ludziom pytania dotyczące moralności, a potem analizujemy odpowiedzi, okazuje się , że wnioski wyciąga się szybko, a potem dobiera się do nich uzasadnienia.

Problem nie polega na tym, że ludzie nie używają rozumu. Używają go, ale do wsparcia swoich, a nie naszych wniosków. Jeśli chcemy wpływać na poglądy ludzi, nie odwołujmy się do ich rozumu. Odwołujmy się do rządzących rozumem intuicji moralnych. Tyle z artykułu Williama Saletana o funkcjonowaniu ludzkiego rozumu, na podstawie książki Jonathana Haida „Prawy umysł”. GW 26-27.05.2012.        

Przyznam, że do tej pory zdawałem sobie sprawę, że na pewne pytania czy sytuacje reagowałem intuicyjnie, ale chyba nie zdawałem sobie w pełni sprawy, że naszymi postawami rządzą głównie  emocje, a nie rozum.

Dlaczego o tym piszę? Zastanawiam się, jak przekonać ludzi do odwiedzania portalu forum-z i włączenia się w akcję naprawy wymiaru sprawiedliwości. Sprawa nie jest prosta, bo choć większość ludzi po zastanowieniu się, przyzna mi rację, to ich stosunek do tego problemu oraz ich zachowanie będzie opierało się głównie na emocjach. Ponadto osobista ocena wymiaru sprawiedliwości , będzie zależała głównie od tego, na ile ktoś go bezpośrednio poznał. Sam, zanim dobrze poznałem ten system, oceniałem go do dużo  łagodniej. Co zrobić, by dotrzeć do tysięcy ludzi, wzbudzić ich zaufanie, ich pozytywne emocje i spowodować by aktywnie poparli działania ma rzecz naprawy wymiaru sprawiedliwości?  Pytanie pozostaje otwarte.

Michał Ziębiński

 

 

Czy podoba ci się ten wpis?

Zobacz wynik

Loading ... Loading ...

2 komentarzy “29.05.2012 – LUDZIE KIERUJĄ SIĘ BARDZIEJ EMOCJAMI NIŻ ROZUMEM”

  1. Intuicją i uczuciami kierują się sędziny w polskich sądach, stąd tyle cierpień, niesprawiedliwości i sądowego ku**stwa.

    Mężczyzna kieruje się zasadami i logiką. Dziwne, ale znam kilku sędziów (mężczyzn) mądrych i prawych i co ciekawe bardzo surowych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *